Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

اخبار

27

تصویری از فضاپیمای جونوی ناسا به لکه سرخ بزرگ هرمز

تصویری از فضاپیمای جونوی ناسا به لکه سرخ بزرگ هرمز
این تصویر با رنگهای تغییر یافته از لکه سرخ بزرگ هرمز با استفاده از دوربین JunoCam بر روی فضاپیمای جونوی ناسا گرفته شده است.
تصویرهای لکه سرخ بزرگ هرمز ابرهای پیچیده شده و رگه دار تاریک که در یک بیضی سرخ بزرگ پیچ خورده اند را نشان می دهد. دوربین JunoCam فضاپیمای جونو مشخص ترین تصویرها را از این بزرگترین ساکن منظومه خورشیدی در طول پرواز از نزدیک روز 10 ژولای گرفته است. 
طبق برنامه تصویر خام فرستاده شده از جونو به سایت JunoCam توسط یک شهروند برداشته شده و با جزییات بهبود یافته نسبت به تصویر خام اولیه دوباره ترسیم شده است. این تصویرها در آدرس زیر قابل دسترس می باشند:
https://www.missionjuno.swri.edu/junocam/processing
لکه سرخ بزرگ هرمز طبق اندازه گیریهای 3 آوریل  2017 دارای 16350 کیلومتر پهنا می باشد که 1.3 برابر پهنای زمین است. در دوره های اخیر این لکه کوچک شده است.
جونو در تاریخ 5 آگوست سال 2011 از کیپ کاناورال پرتاب شد. در طول مدت ماموریتش برای کاوش، این فضاپیما از بالای ابرهای این سیاره عبور می نماید و به فاصله هایی به نزدیکی 3400 کیلومتر از سطح این ابرها می رسد. در طول این پروازهای از نزدیک، جونو زیر این ابرهای کدر سیاره هرمز را می کاود و شفقهای آن را مطالعه می نماید تا در مورد منشا، ساختار، جو و سپهرمغناطیس این سیاره اطلاعات بیشتری بدست آوریم. 
با اطلاعات فضاپیماهای وویجر، گالیله، افق های تازه، هابل و حالا جونو ما به درک بهتری از ترکیبات و تحولات این لکه سرخ رسیده ایم. 
برای اطلاعات بیشتر در مورد ماموریت جونو به آدرسهای زیر مراجعه کنید:
https://www.nasa.gov/juno
http://missionjuno.org
اطلاعات بیشتر در مورد لکه سرخ بزرگ را در آدرسهای زیر می توانید پیدا کنید:
https://www.nasa.gov/feature/goddard/jupiter-s-great-red-spot-a-swirling-mystery
https://www.nasa.gov/feature/jupiter-s-great-red-spot-likely-a-massive-heat-source
اطلاعات بیشتر در مورد سیاره هرمز در آدرس زیر موجود است:
https://www.nasa.gov/jupiter
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (324)
گروه خبر: اخبار علمی
کد خبر: 2979
  • تصویری از فضاپیمای جونوی ناسا به لکه سرخ بزرگ هرمز

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

کد CAPTCHA
کد امنیتی را وارد نمایید:

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3