Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی

05

استقرار سمت ارتفاعی


روشی برای استقرار یک تلسکوپ که در آن برای تعقیب اجرام آسمانی می باشد.
تلسکوپ در دو جهت سمت و ارتفاع حرکت می‌کند. استقرار تلسکوپ‌های اولیه مانند تلسکوپ بزرگ هرشل، تلسکوپهای ارزان قیمت آماتوری، تلسکوپ های دابسونی و بعضی تلسکوپ های بزرگ و سنگین وزن کنونی مانند تلسکوپ 6 متری متعلق به روسیه و تلسکوپ ده متری کک 2/1 متری درلاپالما از این نوع می باشند. اگر تلسکوپ برای خنثی کردن حرکت ظاهری اجرام آسمانی به دلیل چرخش زمین دارای تنها یک موتور برای چرخش یک دور در شبانه روز باشد، از آنجائیکه تصویر حول محور نوری سیستم می چرخد (چرخش میدان) این نوع استقرار مناسب نیست به ویژه در کار عکسبرداری‌های دقیق و طولانی مدت از اجرام آسمان.
برای رفع ایراد چرخش درتصویر باید دراستقرار تلسکوپ از سه موتور که سرعت‌های متغییر و حساب شده ای داشته باشند استفاده کرد و به یک کامپیوتر مرکزی برای ایجاد هماهنگی بین سرعت‌ها و تعقیب  دقیق اجرام نیاز است و همین مسئله قیمت چنین تلسکوب هایی رابالا می برد.
ازآنجائیکه دراین نوع استقرار، قطعات بدنه فشرده تر و متقارن هستند ومحور تلسکوپ در امتداد گرانش زمین قرار دارد ساخت تلسکوپ های بزرگ باچنین استقراری نسبت به روش‌های دیگر بهتر به نظر می رسد. در ضمن اندازه گنبد چنین تلسکوپ‌های کوچکتر از مدلهای مشابه می شود. ازآنجائیکه رادیو تلسکوپ ها نقطه به نقطه از آسمان نمونه برداری می کنند و وچرخش تصویر آسمان اشکالی ایجاد نمی کند به این نوع استقرار مجهز می‌شوند.
بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

تاریخ وقوع: .
تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (757)
کد خبر: 2406

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3