Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی

05

غول سرخ


ستاره پس از سپری کردن بیشتر عمر خود در رشته ی اصلی مرحله ی نهایی از نور افشانی خود را به صورت غول سرخ آغاز می کند . ستاره در این مراحل پیشرفته بسیار سرد تر از موقعی است که در رشته ی اصلی بود (واز این رو قرمز تر است )و همچنین اندازۀ آن به طور قابل ملاحظه ای بزرگ تر از اندازه است که به هنگام پایداری در رشتۀ اصلی داشت . گرچه راهی که ستاره در فاز غول سرخی می پیماید به جرم و ترکیبات شیمیایی آن بستگی دارد  ولی الگوی عمومی چنین مسیری برای تمام ستارگان تقریبا یکسان است  بسیاری از ستارگان هم جرم با خورشید در کهکشان خودمان  از نظر ترکیبات شیمیایی نیز به قدر کافی باخورشید متشابه هستند به طوری که همان فاز ها را به همان طریقی  که در اینجا برای خورشید ترسیم می کنیم خواهند گذراند . برای ستاره ای که جرم بسیار بیشتر از جرم خورشید دارد رویداد ها به طور قابل ملاحظه ای سریع رخ می دهند در حالی که ستارگان کم جرم تر از خورشید فازهای مختلف مرحله ی غول سرخی را به آرامی سپری میکنند.

بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران


تاریخ وقوع: .
تعداد امتیازات: (4) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2511)
کد خبر: 2410

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3