Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی

05

مقارنه عطارد (تیر) و سماک اعزل

مقارنه  عطارد (تیر) و سماک اعزل
در تاریخ سیزدهم آبانماه سال جاری مقارنۀ بسیار زیبای عطارد (تیر) و سماک اعزل اتفاق می افتد .
عطارد با قدر68/1-  و با  ارتفاع 16 درجه  در صورت فلکی سنبله(دوشیزه)، همچنین ستاره چشمک زن سماک اعزل با قدر 96/0 و با ارتفاع 14 درجه در همين صورت فلكي قرار دارد.

 تیر یا عطارد کوچکترین و نزدکترین سیاره به خورشید در منظومه خورشیدی است. سیاره تیر ماه ندارد. تیر، کوچک‌ترین سیاره منظومه خورشیدی است و همان‌گونه که یک طرف از قمر  زمین (ماه) همیشه رو به زمین است، یک طرف از تیر نیز همیشه رو به خورشید و طرف دیگر آن پشت به خورشید است. با وجود اندازه کوچک، سیاره تیر از میدان مغناطیسی قوی برخوردار است.سیاره تیر تندترین سیاره منظومه خورشیدی است که با سرعتی حدود ۴۸ کیلومتر بر ثانیه، هر ۸۸ روز یک بار خورشید را دور می‌زند. از این رو سیاره‌ای گریزپاست که دیدنش آسان نیست .

سماک اعزل درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی سنبله است. ستاره سفیدی زیبائی است که در اسفندماه اندکی مایل به جنوب شرقی از افق برمی‌آید و تا پایان تابستان در عرصه‌های جغرافیایی میانه مرئی است.

 بهترین زمان مشاهده این مقارنۀ زیبا دقایقی قبل از طلوع خورشید در قسمت شرق و جنوب شرق آسمان تهران می باشد. اين مقارنه با چشم غير مسلح در آسمان قابل رويت نيست و علاقه مندان مي توانند با استفاده از يك تلسكوپ ساده اين مقارنه زيبا را به راحتي مشاهده كنند.

بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران


تاریخ وقوع: 03/08/13
تعداد امتیازات: (4) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2450)
کد خبر: 2412
  • مقارنه  عطارد (تیر) و سماک اعزل

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3