Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی

04

مقارنه ماه و پلوتو

مقارنه ماه و پلوتو

در تاریخ هفتم آبانماه سال جاری مقارنۀ بسیار زیبای ماه و پلوتو(سیاره کوتوله) اتفاق می افتد .
ماه با قدر63/11-و با ارتفاع 33 درجه در صورت فلکی قوس یا کمان کش، همچنین پلوتو با قدر 23/14 و با ارتفاع 29 درجه در همين صورت فلكي قرار دارد.

 هلال ماه (قمر زمین)در حالت افزاینده بوده و به حالت  تربیع نزدیک می شود ، و به راحتی قابل رویت می باشد، مدار پلوتو برخلاف مدار زمین، شبیه به یک مدار دایره‌ای نیست بلکه این مدار یک بیضی با خروج از مرکز محسوسی است و گردش مداری آن ۲۴۸ سال زمینی طول می‌کشد.کشیدگی مدار پلوتو بسیار زیاد و غیرعادی است به طوری که مدار آن با مدار نپتون، آخرین سیاره سامانه خورشیدی در دو نقطه تقاطع دارد. فاصله پلوتو از خورشید در اوج مداری خود ۴۹ واحد نجومی است یعنی حدود ۵۰ برابر بیشتر از فاصله زمین نسبت به خورشید است. پلوتو در حضیض خود تنها ۲۹ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. مدار پلوتو با دایره البروج بیش از ۱۷ درجه زاویه انحراف دارد و این بدان معنی است که این سیاره کوتوله نیمی از مسیر خود را بالای صفحه گردش زمین به دور خورشید و نیمی دیگر را پایین این صفحه طی می‌کند.

بهترین زمان مشاهده این مقارنه در ساعت 18:30ّ  در قسمت جنوب و جنوب غرب آسمان تهران می باشد. اين مقارنه با چشم غير مسلح در آسمان قابل رويت نيست و علاقه مندان مي توانند با استفاده از يك تلسكوپ ساده اين مقارنه زيبا را به راحتي مشاهده كنند.

بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران


تاریخ وقوع: 93/08/07
تعداد امتیازات: (2) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (680)
کد خبر: 2413
  • مقارنه ماه و پلوتو

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3