Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

وقایع نجومی

05

مقارنه ماه و نپتون

مقارنه ماه و نپتون

در تاریخ یازدهم آبانماه سال جاری مقارنۀ بسیار زیبای ماه و نپتون اتفاق می افتد .
ماه با قدر60/12-  و با  ارتفاع 45 درجه  در صورت فلکی دلو، همچنین پلوتو با قدر 86/7 و با ارتفاع 41 درجه در همين صورت فلكي قرار دارد.
 هلال ماه (قمر زمین )در حالت افزاینده بوده و به حالت  ماه کامل نزدیک می شود ، و به راحتی قابل رویت می باشد، سیاره نپتون آبی رنگ است  زیرا گاز متان در جو نپتون رنگ سرخ را جذب کرده و آبی حاصل از طیف نوری خورشید را بازمی‌تاباند. نپتون از نظر ساختاری بسیار شبیه به سایر سیارات گازی به خصوص اورانوس است . تفاوتی که در ساختار سیاراتی مانند اورانوس و نپتون دیده می‌شود، عدم حضور هیدروژن فلزی مایع است که در عوض آن به یک ساختار متراکم آب مانندی در اطراف هسته می‌رسیم. لایه بیرونی‌تر نپتون متشکل از هیدروژن ملکولی مایع و هلیوم مایع است.اتمسفر و جو نپتون آبی رنگ است و درصد بازتابش بالائی دارد که حاکی از وجود یک جو غلیظ است. تقریباً ۱۶۵ سال طول می‌کشد تا نپتون یک بار به‌دور خورشید بگردد. بنابر این از زمان کشف آن در سال ۱۸۶۴ تا کنون، فقط یک بار به دور خورشید گشته‌ است دو قمر از قمرهای نپتون، تریتون بزرگ ترین ماه نپتون، و نریید قمر دیگرش کشف شدند.

بهترین زمان مشاهده این مقارنه در ساعت 19:30ّ  در قسمت جنوب و جنوب شرق آسمان تهران می باشد. اين مقارنه با چشم غير مسلح در آسمان قابل رويت نيست و علاقه مندان مي توانند با استفاده از يك تلسكوپ ساده اين مقارنه زيبا را به راحتي مشاهده كنند.

بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران 

تاریخ وقوع: 93/08/11
تعداد امتیازات: (6) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1003)
کد خبر: 2414
  • مقارنه ماه و نپتون

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری شده و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند. این مرکر سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می باشد.

تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
 96027012 (تلفن مرکز)

96027659 (بازدید)

96027653 (آموزش)

96027657 (روابط عمومی)
info@sactehran.com

Asset 1 Asset 2 Asset 3